"Aktywny Samorząd" - 2024

Zarząd Funduszu przyjął dokument pod nazwą Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2024 roku.

W 2024 roku przewidujemy kontynuację ubiegłorocznych warunków dofinansowania w ramach programu, z korzystnym zmniejszeniem do 10% wysokości udziału własnego w zadaniach:
A1, A4 i D (z 15%), A2, A3 i C5 (z 25%), jak też w Module II (osoby zatrudnione – z 15%).

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem pod nazwą Kierunki działań oraz warunki brzegowe w 2024 roku (doc 284 KB) oraz z aktualnym tekstem jednolitym programu, po zmianach wprowadzonych przez Radę  Nadzorczą PFRON (Załącznik do uchwały nr 19 Rady Nadzorczej PFRON z 2023 roku (pdf 270 KB)).

 

Fundusz ponownie zagwarantował wyższy budżet na realizację programu.

Wynosi on 256,5 milionów złotych, czyli o 15 milionów więcej niż w roku 2023.

 

Ułatwiamy ubieganie się o wsparcie

Także w tym roku wnioski o dofinansowanie będziemy rejestrować przez Internet, w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Dzięki temu wniosek złożysz bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.

 

Wniosek o dofinansowanie w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) możesz złożyć już od 1 marca.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana uzyskaniem wsparcia, to w ramach SOW możesz skorzystać z różnych form pomocy przy złożeniu wniosku. Są to:

  • kreator ułatwiający wnioskowanie o środki,
  • infolinia,
  • mobilny asystent,
  • pracownik PFRON w punkcie informacyjnym SOW. Takie punkty są zlokalizowane w oddziałach PFRON.

Zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. Tym bardziej, że pozwala to na korzystanie także z innych usług, które są dostępne w przestrzeni publicznej dla posiadaczy Profilu. Więcej informacji o tym, jak zakłada się Profil Zaufany, włącznie z filmem instruktażowym znajduje się na portalu SOW

a także:

System Obsługi Wsparcia ułatwia wnioskowanie i upraszcza procedury, które są związane z realizacją programu. Przyspiesza to obsługę wniosków i uzyskanie pomocy.

SOW jest wyposażony w potrzebne formularze i wzory. Wszystkie dokumenty, które są niezbędne do złożenia wniosku lub zawarcia umowy dofinansowania lub rozliczenia dofinansowania, możesz skanować czy powielać w formie elektronicznej i będą one ważne przy ocenie.

Dołożyliśmy starań, by zmniejszyć ilość danych, które są potrzebne do zarejestrowania wniosku. Informacje, które podasz teraz, będziesz mógł/mogła wykorzystać w przyszłości, bez wpisywania ich po raz drugi – w trakcie wnioskowania o kolejne wsparcie ze środków PFRON.

 

Więcej informacji dot. programu można przeczytać w zakładce Dział rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych/Programy PFRON