Cel Plebiscytu: dla kogo i dlaczego?
Celem Plebiscytu jest wyróżnienie wyjątkowych kobiet z niepełnosprawnościami, które wykorzystują swój potencjał, stając się aktywnymi i sprawczymi członkiniami naszego społeczeństwa.
Chcemy pokazać i uhonorować kobiety, które dzięki podejmowanym przez siebie działaniom mają realny wpływ na swoje lokalne społeczności, wprowadzając w nich istotne i zauważalne zmiany. Kobiety, które z uwagi na swoją determinację i pasję, stają się wzorami do naśladowania, wnosząc do swojej pracy zawodowej i działalności społecznej unikatową wiedzę i perspektywę.
Celem Plebiscytu jest promowanie kobiet, które wyróżniają się aktywnością, osiągając sukcesy w nauce, sztuce, biznesie, sporcie czy działalności społecznej.
Gdzie odbywa się Plebiscyt i kto nas wspiera?
Plebiscyt odbywa się w 9 województwach i zakończy się ogólnopolską galą finałową, która odbędzie się we wrześniu w Bydgoszczy.
Honorowy patronat nad wydarzeniem na szczeblu ogólnopolskim objęli: Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Pani dr Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, Prezeska PFRON- Pani Małgorzata Lorek oraz Prezydent Bydgoszczy - Pan Rafał Bruski.
Kiedy, jak i kto może zgłosić kandydatkę do Plebiscytu?
Do 10 maja br., jednostki administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, media, placówki edukacyjne i osoby fizyczne, np. członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy i koleżanki z pracy, mogą zgłaszać do udziału w Plebiscycie kandydatki, które ukończyły 18. rok życia.
Kandydatki można zgłaszać w pięciu kategoriach:
- „Nauka” - do tej kategorii warto zgłosić kandydaturę kobiety odnoszącej sukcesy w obszarze nauki;
- „Kultura i Sztuka” - kategoria, w której możemy wyróżnić kobiety działające w obszarze kultury i sztuki;
- „Sport” - kategoria, do której można zgłaszać kobiety odnoszące sukcesy w obszarze sportu;
- „Działalność Społeczna” - kategoria, w której chcemy wyróżnić kobiety działające w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych;
- „Biznes” - kategoria, do której warto zgłosić kobiety pracujące zawodowo i będące osobami z niepełnosprawnościami.
W jaki sposób zgłaszać kandydatkę?
W celu zgłoszenia kandydatki należy:
- Zapoznać się z regulaminem Plebiscytu i upewnić, że nasza kandydatka spełnia wszystkie wymogi w nim zawarte, by móc zostać zgłoszoną do Plebiscytu, w tym przede wszystkim miejmy pewność, że ma ukończone 18 lat i posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
- Wybrać jedną z pięciu kategorii, do której chcielibyśmy zgłosić naszą kandydatkę.
- Wypełnić niezbędne dokumenty, o których wspomina Regulamin tj.:
- Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulaminu),
- Zgoda kandydatki na udział w Plebiscycie (załącznik nr 2 do Regulaminu),
- Zgoda kandydatki na wykorzystanie wizerunku (załącznik nr 3 do Regulaminu),
- Dołączyć do zgłoszenia:
- poświadczenia dot. osiągnięć (np. dyplomy, wyróżnienia etc.),
- zdjęcia kandydatki: max 2 szt., format jpg, wielkość do 2MB, wymiar min.1000x700px,
- aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
- Wysłać zgłoszenie:
- drogą e-mailową na adres plebiscyt@opole.merito.pl,
- tradycyjną pocztą na adres siedziby Uniwersytetu WSB MERITO Opole, ul. A.Kośnego 72, 45-372 Opole.
W jaki sposób zostaną wyłonione laureatki?
Spośród nadesłanych zgłoszeń, kapituły w terminie do 20 maja br. wybiorą laureatki wojewódzkich Plebiscytów. Wybór następuje większością głosów. Każdy z lokalnych Plebiscytów wieńczy gala, podczas której wręczone będą wyróżnienia. O wyróżnieniu i terminie gali będzie informować wojewódzkie Biuro Plebiscytu.
Laureatki wszystkich wojewódzkich Plebiscytów zostaną zaproszone we wrześniu do Bydgoszczy, gdzie odbędzie się ogólnopolska gala finałowa. Podczas tej uroczystości, spośród wszystkich laureatek, w wyżej wymienionych kategoriach zostaną wyłonione laureatki ogólnopolskiego Plebiscytu.
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje i procedury związane z Plebiscytem zamieszczone są w regulaminie Plebiscytu, który jest dostępny pod linkiem: www.merito.pl